פורום אתר נחת - נוער חובב תנך
האם אתה רוצה להגיב להודעה זו? אנא הירשם לפורום בכמה לחיצות או התחבר כדי להמשיך.

מוסריות בתנ"ך

+2
אביעד שלמה מוריה
ראם_חלמיש
6 posters

עמוד 2 מתוך 2 Previous  1, 2

Go down

מוסריות בתנ"ך - Page 2 Empty Re:הגדרה

הודעה על ידי ????? Fri Aug 19, 2011 3:20 am

אביאל - לא ברור שמקור המוסריות של מצוות היא (בכלל או גם) אנושית. אני חושב שעיקרה של המוסריות הזו נובעת מהציווי האלוקי, ושהסיבה לכך שהרבה מעשים שמצווים על ידי הנביאים האחרונים והתורה נחשבים למוסריים היום היא בחלק גדול התרבות שנוצרה כתוצאה מאותם הנבואות ומצוות. אני לא חולק שהתנ"ך מצווה על מעשים שייחשבו מוסריים ע"פ מוסר אנושי - חברתי, אלא טוען שלא מצאתי מקום שבו הנביא מתייחס למוסר זה בתור הסיבה למעשה כלשהו. כלומר לא ברור לי שהרעיון הזה, "מה האדם מרגיש או חושב לנכון" נכנס בכלל בתנ"ך כשיקול לעשיית מעשה - במיוחד היות וחלק נרחב ממטרת התנ"ך היא להסביר לבני אדם את רצון ה', ולא את רצונותיהם של בני אדם. הסיבה שאני רואה בזה בכלל מקור למוסריות היא שאני חושב שישנם בהחלט מספיק אנשים היום שרואים בגורם הזה כשיקול מוסרי, ואפילו, מבחינה אתאיסטית, כשיקול המוסרי היחיד.

?????
אורח

חזרה למעלה Go down

מוסריות בתנ"ך - Page 2 Empty מצאתי!

הודעה על ידי ????? Sun Aug 21, 2011 12:46 am

מצאתי שני נוהגים מוסריים תנכיים ממקור אנושי:
(1)"כִּי כְּחֵלֶק הַיֹּרֵד בַּמִּלְחָמָה, וּכְחֵלֶק הַיֹּשֵׁב עַל-הַכֵּלִים--יַחְדָּו יַחֲלֹקוּ. וַיְהִי, מֵהַיּוֹם הַהוּא וָמָעְלָה; וַיְשִׂמֶהָ לְחֹק וּלְמִשְׁפָּט, לְיִשְׂרָאֵל, עַד, הַיּוֹם הַזֶּה." - די ברור שזה ממקור אנושי (דוד) וזה מוסריות בשביל אנשים.
(2)"וַיַּרְא, כִּי לֹא יָכֹל לוֹ, וַיִּגַּע, בְּכַף-יְרֵכוֹ; וַתֵּקַע כַּף-יֶרֶךְ יַעֲקֹב, בְּהֵאָבְקוֹ עִמּוֹ.....וַיִּזְרַח-לוֹ הַשֶּׁמֶשׁ, כַּאֲשֶׁר עָבַר אֶת-פְּנוּאֵל; וְהוּא צֹלֵעַ, עַל-יְרֵכוֹ. עַל-כֵּן לֹא-יֹאכְלוּ בְנֵי-יִשְׂרָאֵל אֶת-גִּיד הַנָּשֶׁה, אֲשֶׁר עַל-כַּף הַיָּרֵךְ, עַד, הַיּוֹם הַזֶּה: כִּי נָגַע בְּכַף-יֶרֶךְ יַעֲקֹב, בְּגִיד הַנָּשֶׁה." - הפעם הסיבה היא לא חברתית-מוסרית אלא תרבותית-מוסרית.

?????
אורח

חזרה למעלה Go down

מוסריות בתנ"ך - Page 2 Empty Re: מוסריות בתנ"ך

הודעה על ידי אביאל Sun Aug 21, 2011 2:51 pm

זה נראה לי קצת מצחיק לטעון שהעובדה שמצוות התורה מתאימות במקרים רבים למוסר האנושי הטבעי היא צירוף מקרים מגניב.

אביאל

מספר הודעות : 25

חזרה למעלה Go down

הודעה על ידי אביאל Sun Aug 21, 2011 3:46 pm

אה, ואתה יכול להוסיף את הכנסת האורחים של לוט תוך סיכון חייו (את אברהם אני מעדיף לא להזכיר, כי יש מחלוקת פרשנית אם הוא ידע שהם מלאכים או לא).

אביאל

מספר הודעות : 25

חזרה למעלה Go down

הודעה על ידי יהודה רייסלר Tue Aug 23, 2011 4:49 am

אביאל - לא טענתי שהמצוות מהתורה יוצאות באופן מצחיק אך רנדומלי כמתאימות למוסר חברתי-אנושי. אני מנסה לומר שא. הסיבה שאנחנו מצווים על מצוות אלו היא שזה מוסרי לקיים את דבר ה', ולא כי המוסר האנושי מצווה על דברים אלו, וב. התרבות האנושית הנוכחית מותאמת לתורה בהרבה בחינות כי התורה השפיעה על התוותה ויצירתה של המוסר האנושי, וגם בגלל שה' מכיר את המציאות בה אנו אמורים לקיים את המצוות ומצוות שמותאמים למציאות יתאימו לפחות חלקית לשכל ולמוסר האנושי.

יהודה רייסלר

מספר הודעות : 2

חזרה למעלה Go down

עמוד 2 מתוך 2 Previous  1, 2

חזרה למעלה