מה בין מרדכי, קיש ושבע בן בכרי?

Go down

מה בין מרדכי, קיש ושבע בן בכרי?

הודעה by ????? on Sun Mar 20, 2011 8:48 pm

גם מרדכי וגם שבע בן בכרי מכונים איש ימיני ובתיאור הייחוס של קיש גם כתוב בן איש ימיני. אז מרדכי שכתוב עליו כמו קיש זה ברור כי הוא מתואר בתור צאצא של קיש. אגב גם אנשי הגבעה קרויים אנשי ימיני.
בניגוד לכך שאול ושמעי בן גרא מכונים בן הימיני. ועכשיו שמתי לב שגם בתהילים יש את כוש בן ימיני שהיש אומרים שזה שאול ויש אומרים שזה שמעי (ובשני הדברים האלה לא חידשנו כלום כי כבר קרוים בן ימיני). בנוסף יש אומרים שזה אחד מהמשוררים שהיה עם דוד ויש אומרים שזה אחד מאויבי דוד שעליו לא נכתב בספר שמואל .
אז מה משותף לכל האנשים שקרויים איש\אנשי ימיני ומה משותף לאנשים שקרויים בן ימיני? (ז"א מה ההבדל בין שני הסוגים: אנשי ימיני ובני ימיני?).
יש למישהו הצעות?

פורים שמח לכולם!

?????
אורח


חזרה למעלה Go down

אולי

הודעה by ראם_חלמיש on Sun Mar 20, 2011 11:24 pm

אולי זה פשוט בא לומר שהם כולם משבט בנימין...?

_________________

https://sites.google.com/site/atarnachat/

אתר נח"ת המתחדש!
avatar
ראם_חלמיש

מספר הודעות : 187
Join date : 23.08.10

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

משהו שעלה לי

הודעה by ????? on Sun Mar 20, 2011 11:27 pm

איש- מדובר על אדם שהיה מכובד או שבסיטואציה הזאת עשה עצמו מכובד.
כמו שדוד אומר על אבנר: "הלא איש אתה ומי כמוך בישראל".
לכן מרדכי שהיה מיוחס ובכלל היה הדמות הדומיננטית היהודית באיזור ובאמת היה בעל תפקיד חשוב נקרא-איש. וגם שבע שעשה עצמו מנהיג ורצה למרוד בדוד.
וגם על קיש כנראה הכוונה להראות את ייחוסו .
ככשאול מכנה עצמו בן הימיני זה אחרי ששמואל אומר לו: "ולמי כל חמדת ישראל הלא לך ולכל בית אביך" ושאול מצטנע ואומר: "הלא בן ימיני אנכי מקטני שבטי ישראל ומשפחתי הצעירה מכל משפחת שבטי בנימין ולמה דברת אלי כדבר הזה". כלומר הכינוי בן הוא פחות מהכינוי איש. כששאול מכונה בן זה כי הוא מצטנע ומכחיש כביכול את היותו איש. (הלא קיש הוא בן איש מכאן ייחוסו של שאול הוא חשוב והוא מכחיש אותו רק בגלל ענוותנותו).
ומשעי בן גרא שמכונה איש בפי דוד "...אף עתה בן הימיני..."- מראה זלזול. בניגוד לשבע בן בכרי שתופס מעמד ומורד בדוד. שמעי לא מנסה להגיע לגדולה. לכן לא שייך להגיד פה איש. ויותר מכך שמעי לא מתנהג בצורה מכובדת. הוא מקלל ומנסה לסקל את דוד באבנים. הוא פשוט מתנהג בצורה שמבזה אותו. בניגוד לשבע הוא לא נלחם בדוד כדי להורגו ולקחת את כס המלכות. אלא הוא סתם מנסה להשפיל את דוד ומקלל את דוד במילים שאנו לא היינו מאמינים שאפשר להגיד על דוד המלך הצדיק. שמעי היה גם רשע וגם אדם פשוט וגס. שקילל בלי לחשוב את המלך. לכן הוא מכונה בן הימיני.

~אשמח לתגובות~

?????
אורח


חזרה למעלה Go down

זה ברור שהכוונה בכתוב להגיד שכולם משבט בנימין

הודעה by ????? on Sun Mar 20, 2011 11:30 pm

זה ענין אותי לדעת מה ההבדל. לא בטוח שזה באמת הבדל משמעותי שמשנה. יכול להיות שאין הבדל בין איש לבן ובאמת כאשר הכתוב רצה להגיד שמישהו משבט בנימין הוא אמר בן ימיני או איש ימיני ואין משמעות להבדל בין השניים. סתם חשבתי על המשמעות של זה לפי דעתי...

?????
אורח


חזרה למעלה Go down

תואר חשוב

הודעה by רועי ראובן כהן on Sun Jul 03, 2011 8:21 pm

בס''ד

איש ימיני=אדם חשוב כך לפחות שמעתי

יתכן שהכוונה גם לוחם טוב כמו שכתוב ''וַיִּתְפָּקְדוּ בְנֵי בִנְיָמִן בַּיּוֹם הַהוּא, מֵהֶעָרִים, עֶשְׂרִים וְשִׁשָּׁה אֶלֶף אִישׁ, שֹׁלֵף חָרֶב--לְבַד מִיֹּשְׁבֵי הַגִּבְעָה, הִתְפָּקְדוּ, שְׁבַע מֵאוֹת, אִישׁ בָּחוּר. טז מִכֹּל הָעָם הַזֶּה, שְׁבַע מֵאוֹת אִישׁ בָּחוּר, אִטֵּר, יַד-יְמִינוֹ: כָּל-זֶה, קֹלֵעַ בָּאֶבֶן אֶל-הַשַּׂעֲרָה--וְלֹא יַחֲטִא.''

רועי ראובן כהן

מספר הודעות : 582
Join date : 20.09.10

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

חזרה למעלה


 
Permissions in this forum:
אתה לא יכול להגיב לנושאים בפורום זה