ספר יונה-סיפור על חזרה בתשובה או נביא???

עמוד 2 מתוך 2 Previous  1, 2

Go down

Re: ספר יונה-סיפור על חזרה בתשובה או נביא???

הודעה by ????? on Mon Oct 10, 2011 9:17 pm

נעם אני גם קצת פספסתי...
ולרועי- זה נראה לי קצת מתחכם ולא הפשט להגיד שהנהפכת זה יכול להיות לא במשמעות של נחרבת...

וניסיתי אתמול להגיב אבל היו לי בעיות עם המחשב.
בקיצור ולענין- ה' קיבל את תשובתם. יתכן שעדיין זו לא היתה תשובה שלמה (אולי לא ממש מעומק לבם- אם כי יכול להיות שגם תשובה רק מיראת העונש נחשבת תשובה).. הוא קיבל את תשובתם גם בגלל שחזרו ממעשיהם לפחות חלקית וגם ההדגשה העיקרית היא בסוף הספר שזה בגלל שחס על מעשיו... ואני חושבת שזה מעין אמירה ביוה"כ שכמו שה' חס על אנשי נינוה כך גם בעז"ה יחוס עלינו שאנחנו גם מעשיו וגם עמו, בניו....

?????
אורח

חזרה למעלה Go down

הודעה by עמית גרשון on Tue Oct 11, 2011 12:10 am

לכל מי שלא הבין כלום אני אסביר:
אביעד ורועי התווכחו אם תהילה ואז כשאני התערבתי רשמתי תגובה בלי לשים לב שזאת היתה טענה דומה לזו של רועי ומשם נראה לי שתבינו לבד.

עמית גרשון

מספר הודעות : 647

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by שירה:) on Tue Oct 11, 2011 4:48 am

אהלן חברים!!
איזה דיון סוער ומעניין! פשוט נח"ת!
אוקיי,
אז מה שאני חושבת, שאתם מפספסים כאן נקודה ממש חשובה, שכתובה ממש מפורש! (ואל תחשבו שאני הולכת לצטט כי אני לא!)

כל העניין עם אנשי ננווה זה שהקב"ה אוהב את ננווה.
אכפת לו ממנה לא בגלל שהיא עושה לו מלאנטה כאב ראש עם כל הצרחות של "הוא גנב לי" "הוא רצח אותי" ו-"למה רק לי מגיע גהנום??ס'תכל את כל המאפיה שלי שם למטה!" שלשמע הטענה הזאת הקב"ה כבר לא מסוג,ואז הוא שולח נביא שיאיים עליהם, כי העם דורש צדק חברתי, ובאמת שהאקמול לא עוזר, ויאללה, נהרוג את כולם בזפטה...

זה לא ככה!!

כי אם זה היה ככה, לא היתה שום סיבה שה' יסלח להם!! עם תשובה כמו שלהם, הוא היה עונה לננווהשניקי שלנו:"תשמע, כולם יקבלו גהנום, אל תדאג,יהיו לך חברים בתנור ולא תהיה בודד.." וזהו!!

ואם הקב"ה לא היה הקב"ה, הוא היה אומר גם לנו כבר לפני לא מעט זמן :"תשמעו, אתם עם נבחר, אבל אני פשוט מאוכזב!" ומידת הדין היתה חוגגת.

וזו כל המורכבות המדהימה של כל נבואות הפורענות: שאחרי שהקב"ה מתאר בפרוטרוט את מסכת העינויים שנעבור, הוא שב ואומר לנו שיהיה בסוף קיבוץ גלויות, שהוא יפנה לכל הנקבצים את הדרכים ויצמיח להם גן עדן במדבר, ושלא נשכח שהוא בסה"כ אוהב אותנו, ויש לנו אחלה אבות ושפיציות של אימהות, רק בבקשה שלא נעשה את זה שוב, טוב חמודים?כי פשוט חבל, אני לא אוהב לעשות לכם נו נו נו...

תבינו-
הקב"ה אוהב אותנו, וגם את ננוה, והוא מסביר את זה ליונה עם הקיקיון:
אתה בוכה על קיקיון שלא עבדת עליו שקל, שאתמול היה קיים, והיום לך תחפש ת'חברים שלו,
ואתה רוצה שאני לא ארחם ואצטער על 12 ריבו של אנשים שהם צלם אלוקים? כל אחד אני עובד עליו!! וככה בשווווווווווווווווווווונג זהו? נגמר?!

נכון שהם חוטאים, ונכון שהתשובה שלהם תעלה גיחוך, אבל בשבילי זה מספיק.

הבנתם? אחלה!
אז צאו מהסרט שה' הוא אבא רק שלנו, יש לו עוד 70 ילדים...
סתם, ברור שאנחנו הכי שווים Smile

וואו, כתבתי דרמה!!יאללה מאמר לכפית..Wink
שירה:)

מספר הודעות : 22

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by ????? on Tue Oct 11, 2011 4:24 pm

מה ששירה אמרה זה פחות או יותר מה שאני התכוונתי (בתגובה האחרונה) אם כי אני חייבת לציין שאת ניסחת את זה יותר יפה^^

ואפשר עכשיו להתחיל דיונים על קהלת...קיצר זה יהיה נחמד אם למישהו יש הגיגים מעניינים על קהלת שהוא רוצה לשתף אותנו בהם (לכבוד סוכות למי שלא הבין) חג שמח!

?????
אורח

חזרה למעלה Go down

הודעה by אביעד שלמה מוריה on Tue Oct 11, 2011 6:08 pm

תודה שירה היה מאוד נעים לקרא Smile

קהלת אפשר לפתוח בנושא חדש.
אביעד שלמה מוריה

מספר הודעות : 568

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by רועי ראובן כהן on Tue Oct 11, 2011 8:37 pm

בס"ד
רק תוספת אחת קטנה
הֶחָפֹץ אֶחְפֹּץ מוֹת רָשָׁע, נְאֻם אֲדֹנָי יְהוִה: הֲלוֹא בְּשׁוּבוֹ מִדְּרָכָיו, וְחָיָה

רועי ראובן כהן

מספר הודעות : 582

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by עמית גרשון on Tue Oct 11, 2011 9:13 pm

לפי מה שאני מבין אנחנו סיימנו אם הוויכוח וכנראה אף אחד פה לא זז מטענותיו (דבר שקורה רק אצל יהודים Smile ).
שירה למה את היית חייבת לעשות כל-כך הרבה רווחים בין השורות?

עמית גרשון

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by נעם גלר on Tue Oct 11, 2011 10:01 pm

אני עדיין לא הבנתי מה היו הדעות...
הבנתי שרועי, אביעד ותהילה התווכחו, אבל לא הבנתי על מה.

ולא ממש יצא לי להתווכח עם גויים, אבל נראה לי שאפשר פעם אחת לא להיות אנטישמיים ולאמר שזאת כנראה תכונה שאופיינית לכל בני האדם.

נעם גלר

מספר הודעות : 399

צפה בפרופיל המשתמש http://sites.google.com/site/atarnachat/

חזרה למעלה Go down

הודעה by ????? on Tue Oct 11, 2011 10:43 pm

זה היה די מסורבל כי על רוב הדברים אנחנו כן הסכמנו למיטב הבנתי... רק אני חושבת פחות מהם שהתשובה של אנשי נינוה היתה כ"כ נוראית.
לדעתי הסיבה שבאמת בגללה יונה לא רצה שה' יסלח להם ובגללה זה הפתיע אותו שהוא סלח להם זה שהם בעתיד יפגעו בישראל - שזו באמת אחת מהדעות המקובלות שמישהו גם הביא אותה פה (משהו כמו עם אלישע שרואה מה יעשה חזאל לישראל).
אחרת למה זה כ"כ אכפת לו שה' יסלח לאנשי נינוה שהוא עוד מבקש למות ואומר "כי טוב מותי מחיי" שזו אמירה מאוד חריפה?? בקיצור לדעתי לא היתה בעיה בתשובה של אנשי נינוה (או לפחות זו היתה תשובה בסדר..) ויונה ידע שהם עלולים לשמוע לדבריו ולעשות תשובה מיראת העונש ואז ה' ינחם על הרעה שרוצה לעשות להם והם בסוף יפגעו בישראל (כמו שחוזר אצל ירמיהו שה' אומר לו להגיד לישראל את הרעה שהוא חושב לעשות להם מפני רוע מעלליהם אולי ישובו מדרכם הרעה... שברור שה' לא מרחם לגמרי ללא תשובה) .

בקיצור לדעתי ליונה יש בעיה עם זה שה' סלח להם בגלל מה שעתידים לעשות, לא בגלל שהיתה בעיה כלשהי עם התשובה שלהם. אבל האמת היא שאפשר להבין את זה משני הצדדים...

ולנעם- מה הבעיה בלא לזוז מטענותינו?

?????
אורח

חזרה למעלה Go down

הודעה by אביעד שלמה מוריה on Wed Oct 12, 2011 12:42 am

תהילה- לגבי האמירה "טוב מותי מחיי", היא באה מההבנה שעל פי כך החיים כל כך לא הגיונים וכו'.
אביעד שלמה מוריה

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by שירה:) on Wed Oct 12, 2011 12:48 am

אני חושבת שיונה אומר טוב מותי מחיי, בגלל שבשבילו זה באמת אבסורדי לסלוח להם, ובעולם כזה שלכל אחד יש סיכוי לחזור, אפילו אם הוא הכי רשע, הוא חושב שלא שווה לחיות.
משו שאני לא מבינה ביונה זה,
האם הוא באמת חשב שהוא יכול לברוח מה'?
כאילו מה?
אתה לא איזה בעל בסטה בשוק הכרמל,
אתה נביא!!
ואם אתה נביא לפי הרמב"ם, אז אתה אמור להיות וואחד איינשטיין אם לא יותר,
אז מה נראה לך??
בבית הספר ברחוב הנביאים לא למדו אותך על השגחה פרטית?

אשמח לקבל תשובה...

נ.ב-
עמית- אני כותבת עם מלאנטה רווחים כי זה יוצא יותר מסודר ויותר ידידותי לקורא..Wink
סתם, תחשוב על זה:
אם היית רואה את כל ההודעה הקודמת שלי בשורות רצופות וצפופות,
לא היית קורא כמו שצריך הכל.. היית מרפרף, הבנת?
יופי!

אחלה!

חג שמייח!Smile

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by אביעד שלמה מוריה on Wed Oct 12, 2011 12:55 am

שירה- דווקא משום כך!
בבית הספר הגובה לנביאים "אמת מארץ תצמח" למדו על כך בשיעורי "תנאי סביבה ואקלים לנבואה":
נבואה לא שורה מחוץ לארץ ישראל! בצורה הנורמאלית שלה.. (יחזקאל היה סיפור מיוחד)
יונה ברח "מלפני ה'". מלהיות לפניו, מהנבואה. לא "מפניו".

אביעד שלמה מוריה

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by ????? on Wed Oct 12, 2011 1:16 am

אבל גם יונה ידע שאם ה' רוצה שאנשי נינוה ישמעו את הנבואה הם ישמעו ולא משנה באיזה דרך. הבריחה היתה חסרת טעם.
לדעתי יונה פעל עפ"י רגשותיו, ההגיון פשוט לא נכנס פה.

ואביעד ושירה שהשלימה אותו- יש הגיון בדבריכם...

אני חושבת פשוט שספר יונה הוא מתו8סבך במקצת ואפשר לראות אותו להרבה כיוונים. לכן הויכוח פה קצת חסר טעם כי שני הצדדים הגיוניים....

?????
אורח

חזרה למעלה Go down

הודעה by נעם גלר on Wed Oct 12, 2011 3:10 am

תהילה- אוקיי, תודה. עכשיו הבנתי.
לא אמרתי שזה בעייתי. התכוונתי לאמר שהתבצרות בעמדות היא לא מאפיין יהודי.

נעם גלר

מספר הודעות : 399

צפה בפרופיל המשתמש http://sites.google.com/site/atarnachat/

חזרה למעלה Go down

הודעה by עמית גרשון on Fri Oct 14, 2011 12:09 am

לנעם: דווקא לפי הרבה מאוד וויכוחים בגמרא אפשר לראות שזה מאפיין יהודי.
לשירה: הכתב שלי כל כך גרוע שאני מסוגל כמעט לקרוא כל סוג של כתיבה צפופה ולא ממש מעניין אותי הקטע הידידותי, אבל הבנתי את הנקודה. ובנוסף לכל אני מסכים איתך לגבי הסיבה בגללה הנביא ביקש להתאבד אבל לא אם הבריחה (בקטע זה אני מסכים אם אביעד).

עמית גרשון

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by אביעד שלמה מוריה on Fri Oct 14, 2011 7:50 am

תהילה- זה אכן יגיע אליהם, אבל הוא אישית לא רוצה לעשות את זה. מקובל להעדיף כך, לא?
אביעד שלמה מוריה

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by אביאל on Fri Oct 14, 2011 5:42 pm

שירה- לי נראה שהבריחה של יונה היא מחאתית מעיקרה. גם בסוף הספר הוא אומר לה' "כי ידעתי כי אתה אל חנון ורחום ארך אפים ורב חסד ונחם על הרעה" - והשמיט את המלה אמת. יונה מייצג את הגישה הנבואית הקשה, את מידת הדין, והמסר של הספר הוא מידת הרחמים. הפאנץ'-ליין של הספר הוא "ואני לא אחוס על נינוה העיר הגדולה אשר יש בה הרבה משתי עשרה רבוא אדם אשר לא ידע בין ימינו לשמאלו ובהמה רבה". וזה המסר של ספר יונה. לכן אנחנו קוראים אותו במנחה של יום הכפורים, אחרי שהתפללנו והתודנו ושבנו כמיטב יכולתנו הדלה מדרכנו הרעה ומן החמס אשר בכפינו. ואז יש לנו את הזכות לומר: עשינו כמיטב יכולתנו. אנחנו יודעים שזה לא מספיק, אבל לך זה מספיק, כי רחמיך על כל מעשיך. ואת זה יונה לא מבין לאורך כל הספר.

אביאל

מספר הודעות : 25

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by עמית גרשון on Sun Oct 16, 2011 12:58 am

תודה רבה אביאל.
בדבריו של אביאל הייתי אומר שאפשר לסגור את הדיון, אלא אם כן יש למישהוא מה להיד לאביאל.

עמית גרשון

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by שירה:) on Sun Oct 16, 2011 1:12 am

לא רוצה לחתום את הדיון!!
סתם,
אביאל-
אתה בהחלט צודק, וזה נשמע הגיוני מבחינה רעיונית,
אבל ת'כלס-
לא היה ברור לו שאם ה' רוצה הוא ילך, ויגיד מה שיגיד?
כאילו, יש כאן עניין של השגחה פרטית, ולכן אביעד, אני לא מקבלת את הדעה שלך, שהוא ברח כי בחו"ל אין נבואה. זה ממש טפשי אם זאת הנקודה, ואם אין נבואה אז ה' לא קשור אלי.

ה' נמצא בכל מקום, ויונה יודע את זה, ולכן מוזר שהוא בורח, כאילו ה' עצמו נמצא רק בא"י..(עולה לי קצת אסוציציה של ע"ז, למי שהיה בשיעור על ספר שמואל בסמינריון...)

ואם הוא רוצה למחות, שיגיד לקב"ה!! ליסוע עד תרשיש? זה גם מן הסתם ימבה כסף, ולא ניראלי שנביאים גרו בסביון..

ואם הוא לא יכול לומר לקב"ה שומדבר, שיעשה כמה חטאים, שהשכינה לא תוכל לשרות עליו והוא לא יתנבא, או לא יודעת מה הוא יעשה..
יש ניראלי כ"כ הרבה דרכים אחרות למחות, או לא לבצע את השליחות,
וגם הקב"ה יכול לעשות לו את הסיפור עם הקיקיון ישר כשיונה אומר בלבו:"ריבונו של עולם, אתה חי בלה לה לנד שאני אלך לשם!!"...
בקיצור- הדבר האחרון שיכול לעלות ליונה בראש זה לברוח.
זה ממש ניראלי ילדותי.

אם למישהו יש רעיון אני אשמח לשמוע..

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by עמית גרשון on Sun Oct 16, 2011 1:27 am

א. הנביאים עשו ללא ספק כסף מאנשים שהיו באים ושואלים אותם כל מיני שאלות שבהם הנביא השתמש בנבואה כדי לענות על השאלה, כמו שאול כשבא אל שמואל אם קצת כסף שיגיד לו איפה העתונות.

ב. כשיונה הגיעה לספינה הוא לא חיכה בכלל ושילם לרב חובל את כל העליות של הספינה כדי שייסע כבר.
בקיצור לנביאים לא חסר כסף ככל הנראה ואם נסתכל על עמוס אז הם כנראה לא היו צריכים אותו לעתים קורבות.

עמית גרשון

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by אביעד שלמה מוריה on Sun Oct 16, 2011 6:51 am

שירה- לא היתה לך טענה.
יונה לא רוצה להינבא, והוא גם לא רוצה לחטוא, למה לחטוא? מה, הוא גוי?.

הוא רק אומר "שלח נא ביד תשלח". לא אני. עזוב אותי בשקט.
ה' באמת לא מתנבא אליו, אלא מציק לו ע"י שליחים. יונה ציפה שה' ימשיך לנביא הבא בתור, ה' לא עשה את זה אלא הציק לו בעצמו.
אביעד שלמה מוריה

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

לאביעד

הודעה by ????? on Mon Oct 17, 2011 12:08 am

הגיוני שיונה לא רוצה את הנבואה. אוקי. אבל שים לב שהוא בדיוק לא אומר שלח נא ביד תשלח!!! הוא לא מגיב לדברי ה' בכלל. הוא לא אומר אני לא רוצה- בבקשה תותר לי. הוא פשוט בורח.
רק אחרי שרואה שה' נחם על דברו ולא הופך את העיר (אגב גם פה אין קשר עם ה'. יונה אל יודע מנבואה שה' החליט לא להפוך את נינוה. כנראה הוא פשוט מחכה 40 יום ורואה שזה לא מתגשם), רק אז הוא מסביר לה' למה הוא בכלל ברח לתרשיש.

הוא מסרב להתקשר עם ה' עד שהוא רואה מה שה' חס על אנשי נינוה- כמו שהוא חשב שיקרה- ואז הוא מדבר לה' (כמובן קודם הוא מתפלל לה' במעי הדגה אבל אז הוא לא מדבר על השליחות כלל) ומסביר לו למה הוא לא עשה את השליחות. למה הוא לא מדבר עם ה'?
זה נראה כאילו הוא מצפה שה' יבין לבד ויעזוב אותו אלב הוא לא אומר לו את זה! אחרי שה' נחם על הרעה הוא אומר: "הלא זה דברי עד היותי על אדמתי על כן קדמתי לברח תרשישה..."- מה זה על זה דברי?? הוא לא אמר על זה מילה לה' קודם לכן. למה הוא לא נהג כמו אברקהם, לדוג', אם חושב שה' פועל לא במידת האמת- אז שיגיד. מה הוא מצפה שהוא יתעלם ויברח וה' פשוט יוותר על הנבואה? "כי כאשר ירד הגשם והשלג מן השמים ושמה אל ישוב כי אם הרוה את הארץ.....כן יהיה דברי אשר יצא מפי לא ישוב אלי ריקם כי אם עשה את אשר חפצתי" (ישעיה: נה, י-יא).

יתכן כמובן שכאשר ערכו את התנ"ך בחרו להשמיט חלק מן הנבואה (זתומרת די ברור שחלק מנבואות יונה השמיטו בספר. דוג' הנבואה על ירבעם השני. כלומר בכוונה בחרו לכתוב רק נבואה אחת אבל יכול להיות שגם אותה לא כתבו בשלמותה) ובעצם כן היה פה איזשהו ויכוח בן ה' ליונה לפני הבריחה לתרשיש שלא יידוע לנו או בכלל לפני הנבואה הזו שיונה התפלל\דיבר עם ה' על הבעיתיות לדעתו בשפיטה עפ"י מידת הרחמים ולא עפ"י הדין. אעם כן למה השמיטו את זה? כי לכאורה זה די חשוב בהנבת הסיפור והתיחסות הכללית ליונה. יכתן שהם רצו להתמקד רק בסיפור החזרה בתשובה של אנשי נינוה ובתשובה של ה' ליונה שא. אי אפשר לברוח מפניו. ב. הוא חס על מעשיו. ג. חשיבות התשובה- שמתקבלת אפילו אם היא חלקית, וונעשית רק מיראת העונש.

?????
אורח

חזרה למעלה Go down

הודעה by עמית גרשון on Mon Oct 17, 2011 5:55 am

אני רוצה להגיב לעניין שלא כתבו לנו ככל הנראה את כל הנבואה או הסיפור.
לפי מה שאני יודע כשכתבו את ספר תרי עשר כנסת הגדולה בעצם קיבלה לידיה 12 סיפורים ופשוט סידרה אותם, אבל היא קיבלה שאריות של סיפורים וזה די מסביר כמה מהחורים בסיפור.

עמית גרשון

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by אביאל on Tue Oct 18, 2011 4:47 am

עמית, זה נורא קל להגיד דבר כזה. זה פוטר אותנו מהרבה שאלות. אבל התנ"ך לא בנוי מ"שאריות של סיפורים", הוא מאד מסודר. זה לא אומר שהסדר תמיד מובן לנו, אבל הוא קיים וצריך למצוא אותו. ואם החנ"ך לא כותב פרטים מסוימים, זה לא מפני שהם היו חסרים, אלא מפני שהם לא חשובים לעניין המסר שהתנ"ך רוצה להעביר, או כי אנחנו צריכים לקרוא אותם בעצמנו בין השורות.
תהילה- אני מבין שכשיונה אומר "הלא זה דברי" הוא לא מתכוון שהוא אמר את הדברים בפה לה', אלא כמו שהוא מסביר את עצמו מיד: "על כן קדמתי לברוח תרשישה" כלומר הבריחה תרשישה היא דברו של יונה לה'.
בענין הדיון שהיה כאן בנוגע לארץ ישראל- אין ספק שהנקודה שאביעד העלה היא נקודה נכונה, והמקור של המדרש שאומר אותה הוא בספר יונה עצמו- "ויקם יונה לברוח תרשישה מלפני ה'", כלומר ארץ ישראל נמצאת לפני ה', ויונה עוזב אותה כדי לברוח מהנבואה. אבל באמת צריך להבין מה המשמעות של זה. אני אמרתי שהצעד של יונה היה צעד מחאתי, כי אני מניח שהיה ברור לו שה' יכול להחזיר אותו לארץ. הבריחה היא לא מה' במובן כזה שיונה חשב שה' לא יכול לגעת בו בחו"ל (הרי אותה נבואה עצמה אמרה שה' יהפוך את נינוה, שגם היא לא בדיוק בארץ ישראל), היא בריחה מלפני ה', כלומר מהארץ שעליה שורה השכינה והיא ראויה לנבואה, כדי לבטא את התנגדותו לנבואה. אני לא יודע מה הוא חשב שיקרה. אולי הוא ידע שבסופו של דבר הוא יצטרך לנבא את הנבואה, אולי חשב שהיא תוטל על מישהו אחר, ואולי הוא קיווה שה' "ישתכנע", כפי שמשה התעמת עם ה' וגרם לו כביכול לשנות את תוכניתו. בכל אופן הוא רצה להביע מחאה על השליחות הזו בצורה הכי חריפה שיכל: יציאה מהשראת השכינה של הנבואה, והתרחקות מנינוה אל תרשיש, שהיא פחות או יותר הקצה השני של העולם המוכר.

אביאל

מספר הודעות : 25

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

עמוד 2 מתוך 2 Previous  1, 2

חזרה למעלה