אמא של אסא

Go down

אמא של אסא

הודעה by טובה on Fri Aug 12, 2011 5:21 pm

לאמא של אסא קראו מעכה בת אבישלום (מל"א, ט"ו, י').
יכול להיות שהיא הבת של אבשלום שמרד בדוד? לאמא שלו קראו מעכה והגיוני שהוא קרא לבת שלו על שמה...
מצד שני, לאבשלום היו "שלושה בנים ובת אחת ושמה תמר" (שמ"ב, י"ד, כ"ז) מה שקצת סותר.
מה דעתכם?

טובה

מספר הודעות : 162

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

Re: אמא של אסא

הודעה by אביעד שלמה מוריה on Fri Aug 12, 2011 6:13 pm

יכול להיות שמעכה בא ככינוי כלשהו שהדביקו לה אחר כך...
מה שעוד מעניין שמעכה היא גם אמא של בעשא. מה שמעלה חשדות לגבי מעשיו של בעשא...

ועוד שאלה שעולה- לאבשלום היו שלושה בנים ובת אחת, ומצד שני- הוא מקים לו יד "כי לא היה לו בן", כדי שיזכרו אותו...
אביעד שלמה מוריה

מספר הודעות : 568

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by ראם_חלמיש on Sun Aug 14, 2011 2:13 am

אולי כחקל מהמשך הרצח של יואב את אבשלום (לפני כן או לאחר מכן) הוא וידא שלא יישאר לו "משתין בקיר ועצור ועזוב"?
ואולי בכלל כל אותם שלושה בנים מתו, ולאחר מכן אבשלום המשיך למשפחה חדשה, וכך נולדה אותה בת?

-----
כי תיאוריות קוסנפירציה זה נחמד!

https://sites.google.com/site/atarnachat/

אתר נח"ת המתחדש!
ראם_חלמיש

מספר הודעות : 187

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by אילת. on Sun Aug 14, 2011 2:39 am

"לא היה לו בן" ייתכן והיתה לו בת.
יכול להיות שהוא הקים את המצבה לפני שהבנים שלו נולדו?

וראם - ממש אהבתי את החתימה שלך.

אילת.

מספר הודעות : 215

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by אביעד שלמה מוריה on Sun Aug 14, 2011 3:42 am

ראם- אם הרג בניו נעשה לאחר שהוא נהרג בעצמו, איך הוא הקים לעצמו יד בתור חסר בנים?

ושתי התשובות האחרות-נשמעות לי פשוטות מדי... כאילו, זה נראה כאילו התנ"ך מנסה בכוונה להעלות פרדוקס,כדי שנלמד משהו מעניין... התשובות הפשוטות של- הם מתו, או- לפני שהם נולדו, לא ממש מעניינות ובעלות משמעות.. לפחת לא בידע שלי כרגע..
אביעד שלמה מוריה

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by אילת. on Sun Aug 14, 2011 3:46 am

אז מה אתה מציע?

אילת.

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by אביעד שלמה מוריה on Sun Aug 14, 2011 3:53 am

אני לא יודע. זה עלה כשאלה לדיון, בכוונה.
אם היתה לי תשובה טובה, אני חושב שהייתי שומר אותה לאיזה שיעור או משהו כזה..Smile
אביעד שלמה מוריה

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by אילת. on Sun Aug 14, 2011 4:01 am

או חמש דקות, או אולי 21?

אביעד - הגבת את התגובה ה1000 בפורום שאלות והערות. ראה את זה בתור כבוד.

אילת.

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

אביעד-

הודעה by אביאל on Sun Aug 14, 2011 10:33 pm

קודם כל, מעכה לא היתה אמו של בעשא, שהיה מלך ישראל, אלא היא מופיעה כאמו של אבים וגם כאמו של אסא בנו. ההסבר לזה הוא כנראה שהיא לא היתה אמא של אסא במובן הרגיל. ביהודה היה מעמד ממלכתי לאם המלך, שנקראה הגבירה. יש לזה כמה מקורות: זה התחיל בתקופה שלמה, ששם כסא לאם המלך (מלכים א, א), שמה של אמו של מלך יהודה נזכר תמיד, או כמעט תמיד, בעוד ששם אמו של מלך ישראל לא נזכר מעולם. חוץ מזה, במלכים מופיע הפסוק:"וְיֵהוּא מָצָא אֶת אֲחֵי אֲחַזְיָהוּ מֶלֶךְ יְהוּדָה וַיֹּאמֶר מִי אַתֶּם וַיֹּאמְרוּ אֲחֵי אֲחַזְיָהוּ אֲנַחְנוּ וַנֵּרֶד לִשְׁלוֹם בְּנֵי הַמֶּלֶךְ וּבְנֵי הַגְּבִירָה ", וכן הפסוק "אַחֲרֵי צֵאת יְכָנְיָה הַמֶּלֶךְ וְהַגְּבִירָה וְהַסָּרִיסִים שָׂרֵי יְהוּדָה וִירוּשָׁלִַם וְהֶחָרָשׁ וְהַמַּסְגֵּר מִירוּשָׁלִָם", בירמיהו, שניבא כמובן על ממלכת יהודה, נאמר: "אֱמֹר לַמֶּלֶךְ וְלַגְּבִירָה הַשְׁפִּילוּ שֵׁבוּ ", וגם על מעכה המדוברת נאמר: "וְגַם אֶת מַעֲכָה אִמּוֹ וַיְסִרֶהָ מִגְּבִירָה אֲשֶׁר עָשְׂתָה מִפְלֶצֶת לָאֲשֵׁרָה". לאור זאת ההסבר הוא שהמקרא, המתאר את ממלכתו של אסא, לא מזכיר את אמו הביולוגית אלא את זו שהיתה בתפקיד אם המלך- מעכה, שחיה גם אחרי מות בנה, שמלך שלוש שנים בלבד. כדי להשלים את התמונה, המלים "אב" ו"אם" במקרא יכולים לבוא גם במשמעות של סבא או סבתא. דוד למשל מוזכר כאביו של יותר מאחד ממלכי יהודה.

אביאל

מספר הודעות : 25

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by אביעד שלמה מוריה on Mon Aug 15, 2011 5:14 am

אילת- וואוו! כן? Smile
כבוד גדול הוא לי...

אביאל- צודק, ידעתי שמשהו נשמע לי מוזר כשכתבתי בעשא..Razz
הרעיון שאתה מביא הוא פרשנות חדשה לי. תודה.
ועדיין אני חושב שזה לא דבר חד משמעי כל כך... יש מקום לומר שזה ההסבר הרגיל, אמו האמיתית. רק למלכי יהודה זה קיים דווקא כדי להדגיש את היותם הממלכה אליה אנו יותר מתייחסים...וכן את השושלת הנמשכת...
אביעד שלמה מוריה

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הגבירה ואמו של אסא

הודעה by נריה קליין on Wed Aug 24, 2011 3:32 pm

דבר אחד שכחתם: אמנם מעכה מופיעה כאמם של אביה ושל אסא - דבר שגורם לחשוב שהיא פשוט סבתא של אסא, אך רק לאביה מציע ספר דה"י אמא שונה (מיכיהו בת אוריאל מן גבעה). הבעיה היא שגם דה"י מתייחס למעכה כאשת רחבעם ואם אביה במקום אחד, וכאם אסא במקום אחר...
בנושא הזה יש בלאגן בלתי פתור, אבל לומר שיש תפקיד בשם 'גבירה' זה מיותר. אפשר פשוט לומר שלמלכה קראו גבירה. לפעמים זו אשת המלך, לפעמים אמו ולפעמים סבתא רבתא שלו (אם היא נשארת בחיים מספיק זמן לאחר היותה אשת המלך... וע"ע מלכת אנגליה).
ובעיקר: לומר שהתפקיד הזה הוא רק ביהודה, ואז להביא פסוק מפורש שבו יש את התפקיד הזה גם בישראל - זה קצת מוזר.

נריה קליין

מספר הודעות : 20

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by יהודה רייסלר on Sun Sep 04, 2011 1:20 am

אגב, תפקיד הגבירה קיים גם במצרים - הדד מתחתן עם אחות תחפניס הגבירה

יהודה רייסלר

מספר הודעות : 2

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by אביאל on Fri Oct 14, 2011 5:53 pm

נריה- אתה מדבר על "ונרד לשלום בני המלך ובני הגבירה?" אם כן, אז ברור שהכוונה בפסוק הזה היא לבני הגבירה של יהודה שהיו עם אחזיהו, כפי ש"המלך" שהם מזכירים הוא מלך יהודה.
ואני מסכים אתך שזה לא בדיוק "תפקיד", אבל זה כן מעמד שהיה מוגדר ביהודה בצורה ברורה.
ולא הבנתי איפה הבעיה בדברי הימים. יש סתירה בין דברי הימים למלכים בשאלה מי היתה אמו של אביה. איך לומר? לא נפלנו מהכיסא. יש כל כך הרבה סתירות בין דבה"י למלכים, שכמעט הייתי מתפלא אם בכל הפרטים שנידונו כאן לא היתה שום סתירה מדבה"י. אבל זה לא קשור, כי כפי שאמרת גם דבה"י מודה שהיא היתה אשת ירבעם אבל קורא לו אמא של אסא, כך שהפתרון שהצעתי תקף.

אביאל

מספר הודעות : 25

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by עמית גרשון on Sun Oct 16, 2011 1:12 am

דברי הימים הם יותר ספר היסטוריה לעומת ספר מלכים שהוא בעצם מתמקד יותר בקשר בין אלוקים לאירועים והתנהגות המלכים, ולגבי אמו מעכה אני אשאל את השאלה הבאה: איך הפרשנים מפרשים את זה???

עמית גרשון

מספר הודעות : 647

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

הודעה by אביעד שלמה מוריה on Sun Oct 16, 2011 6:51 am

אתה מוזמן לבדוק גם בעצמך בהזדמנות..Smile
אביעד שלמה מוריה

צפה בפרופיל המשתמש

חזרה למעלה Go down

חזרה למעלה